דף הבית » קטגוריית טכנולוגיה

עשה זאת בעצמך: מחשב מדיה ב1,305 ש”ח (ואפשר גם פחות)

המחשב בסלון שלנו הוא די אסופית. הוא מורכב ברובו מחלקים שנותרו מהמחשב שסבי קנה לי לתחילת הלימודים לתואר הראשון (שנת 2000): דיסק קשיח של 20 גיגה עליו יש את מערכת ההפעלה, גיגה זכרון (היה הרבה פחות), עוד 750 גיגה של אחסונים חיצוניים, לוח אם ומעבד שקיבלתי במתנה ממחשב עזוב (פנטיום 4) ומארז שמצאתי ברחוב. עם זאת, יש בו כל מיני חלקים טובים: יש כרטיס קול של Hercules Digifire 7.1 שבשנת 2004, כשקניתי אותו, היה מדהים, כרטיס GeForce FX5200 שקיבלתי במתנה מהחברים בNetrun וכרטיס USB2 שקניתי בדיל אקסטרים.

אלא, שכמו כל מחשב, גם זמנו של זה הגיע. לאחרונה מצאתי עצמי מתעסק הרבה יותר מדי בלגרום לו לעבוד מאשר להנות מהצפיה בוידאו איכותי (כי קנינו מסך פלאזמה 42″ של סמסונג) אז החלטתי, אתמול אחרי שביליתי שעה בלנסות לקנפג את מערכת ההפעלה לקונפיגורציה המינימלית ביותר כדי שהכל יעבוד חלק במיוחד, פשוט לוותר ולקנות מחשב חדש.

בתחילה חשבתי על ללכת על דיל “מחשב הזול ביותר שתמצא”, כי בכל מקרה הוא יהיה יותר טוב מאשר המחשב שלי. היה כזה בIvory ב695 ש”ח, אלא שהמפרט שלו היה קצת מביך, אם לא ממש מביך. הלכתי להסתכל על מחשבי המדיה שלהם; היה שם גם אחד ב990 ש”ח, עם אותו מעבד D525 אבל בלי יציאת HDMI או DVI ועם מאיץ גרפי פנימי של אינטל. עליתי מעט במפרט למחשב מדיה ב1275 ש”ח אבל גם שם המפרט די מביך (ושוב, המחיר כפול פתאום מהמחיר הזול ביותר), שני גיגה זכרון, כרטיס מסך טיפה יותר טוב עם היציאות הרלוונטיות, אבל לא הרגשתי תמורה למחיר.

הלכתי לפלונטר, אחד האתרים האהובים עליי (אולי לא הזול ביותר, אבל הכיפי ביותר לטייל בו) והחלטתי להסתכל על כמה יעלה לי לבנות מחשב בהרכבה עצמית. מאז שאני זוכר את עצמי, כל פעם שקניתי מחשב בחלקים זה יצא משמעותית זול יותר מאשר לנסות לקנות באנדל, וגם החלקים יצאו טובים יותר.

סיימתי במחשב ב1,305 ש”ח, טיפה יותר יקר מהמחשב היקר של Ivory, אבל בתוספת של 30 ש”ח מהמפרט שלהם היתרון היה משמעותי.

נתחיל עם לוח האם: חיפשתי לוח אם שיש עליו יציאות וידאו רלוונטיות, כרטיס קול וגמישות יחסית. מצאתי את ASRock 3E350M1 שכולל מעבד AMD מובנה, כרטיס גרפי עם מאיץ גרפי ATI Radeon, כרטיס קול 7.1, וארבעה חיבורי SATA. הלוח מחזיר עודף מ600 ש”ח וכולל מעבד. הלכתי לקרוא ביקורת בTom’s Hardware ואני מציע שגם אתם תקראו. התלהבתי; תראו מה אומרים על הלוח:

But by building in a more complete MPEG-2 decode solution, more of the workload is handled by efficient fixed-function logic, keeping the Bobcat cores as idle as possible, and extending battery life. Naturally, this is more of a consideration for mobile machines that will center on Brazos.

כלומר, מדובר במערכת חסכונית שנועדה במיוחד לוידאו. האצת וידאו מובנית במערכת עוזרת לי גם בחסכון בחשמל (שיחזיר את עלות המחשב מהר מאוד בהתחשב שירדנו מ400W ל120W, שרק זה חוסך לי כמה אגורות בשעה).

עכשיו לזכרון; לפלונטר היה מבצע על זכרונות של Elixir בגודל 4GB. לא הדבר המזהיר במיוחד, אבל כבר כפליים מהגודל שהציעו לי בIvory, המבצע היה כל כך טוב שקניתי שניים: כלומר, מחשב המדיה שלי יחזיק 8GB זכרון (סה”כ 252 ש”ח נוספים).

לדיסק הקשיח היתה לי התלבטות. רציתי דיסק של 2 טרה. למה? כי בא לי. אבל אמרתי לעצמי שהמחיר הוא משמעותי, כלומר: המטרה שלי היתה לחסוך. יש לי כבר מספיק אחסון שאצטרך לחבר למחשב כפריפריה ותמיד אפשר לקנות עוד אחסון חיצוני. מצד שני, לא רציתי להתפשר על האיכות. לכן, הלכתי על אתר יצרן) ומאוד שקט, שני דברים שחשובים לי (273 ש”ח).

עכשיו, נותר מארז: מארז הרבה יותר יפה של HEC, אבל לעזאזל, אני קמצן כאן: זה מחשב שנועד להחזיק, לא להיות קישוט בסלון (211 ש”ח).

אז מה יצא לנו, אם נשווה את המערכת למערכת של Ivory, יש פי 4 זכרון, פי 2 בכונן הקשיח, לוח חזק יותר, דיסק שקט יותר, צריכת חשמל מופחתת ו1,305 ש”ח בסך הכל. עכשיו צריך לחכות שיגיע.

המסקנה: אם יש לכם מחשב מדיה מקרטע, לא עדיף להשקיע עלות של 15 כרטיסי קולנוע זוגיים בשביל לסדר אותו? ההנאה ממחשב כזה מובטחת, במיוחד אם מתקינים עליו מערכת מדיה נכונה.

[כן, אני יודע שבטוקבקים יגיע מישהו ויגיד שאני פרייאר ושיש את אותו מפרט בדיוק במקום אחר ב50 ש”ח פחות].

המועצה לצרכנות: נפעל לביטול מגבלת התווים בטוויטר

מנכ”ל המועצה קרא למנכל החברה לבטל את מגבלת 140 התווים בהודעות.

המועצה הישראלית לצרכנות פנתה היום (ד’) במכתב למנכ”ל חברת טוויטר, בו היא קראה לבטל את מגבלת התווים בהודעות בשירות.

מנכ”ל המועצה, עו”ד אהוד פלג, כינה כ”שערורייה” את העובדה ששירות ההודעות מגביל את אורך המסרונים הכתובים ל-140 תווים בלבד, הכוללים בתוכם גם מרווחים וסימני פיסוק.

שלום, קוראים לי יהונתן קלינגר ויש לי גישה למאגר הביומטרי

שלום, קוראים לי יהונתן קלינגר ויש לי גישה למאגר הביומטרי

או שלא. אבל הקמפיין הזה מעיד שאולי כן:

רוצים לבדוק אם המאגר כבר דלף? הכנסו הכנסו.

עיריית תל-אביב לא רוצה שתאבטחו את הדפדפן. @ron_huldai

אז גלשת לפייסבוק לעמוד הפייסבוק של עיריית תל-אביב; אבל לא הצלחת אפילו לקרוא את העמוד כי משום מה, על מנת לגלוש בעמוד הפייסבוק של עיריית תל-אביב יש צורך לכבות את הגלישה המאובטחת בפייסבוק (זו שמונעת מאחרים לגנוב את החשבון שלכם). אז עכשיו, רון חולדאי, תגיד לי: למה אי אפשר לראות את העמוד שלכם בגלישה מאובטחת?

מיקרוסופט תאפשר להריץ ג’אווהסקריפט בהוטמייל

מיקרוסופט תאפשר לשולחי הודעות להריץ קוד ג’אווהסקריפט בהודעות מייל כך שארבעה המשתמשים שעוד נותרו בהוטמייל יהיו פגיעים לעוד פרצות אבטחה וירצו כבר לעזוב.